Jak wybrać dobrą firmę remontową?Remont to słowo, które wielu osobom kojarzy się z mnóstwem pracy i przedłużającą się niewygodą. Jednak prędzej, czy później czeka on każdego z nas, dlatego warto zastanowić się, jak wybrać dobrą firmę remontową. I chociaż fachowców w Polsce nie brakuje, trzeba przyznać, że nie wszyscy są godni polecenia. Na jakie elementy warto więc zwrócić uwagę, by być zadowolonym z efektu końcowego?

Wycena i umowa - podstawy współpracy

Podstawą udanego remontu jest wyraźne wyznaczenie zakresu prac, jakie ma wykonać wynajęta przez nas ekipa. Jeśli chcemy oszczędzić sobie nieprzespanych nocy i problemów z niewykonanym zleceniem, pamiętajmy, że każda poważna firma, rozpoczyna współpracę od zapisania warunków umowy. Taki dokument tworzony jest w bardzo konkretny sposób i pozwala nam na późniejsze wyegzekwowanie naszych praw. Umowa wyjaśnia kwestie, takie jak m.in. zakres prac, jakie należy wykonać, planowane koszty, śródterminy i termin zakończenia remontu, sposób i termin zapłaty oraz kwestie udzielania gwarancji na wykonywane usługi. Inne ważne elementy to określenie, kto ponosi koszty dojazdu oraz wyżywienia, a także jak kształtują się opłaty za wykorzystywane materiały. Te ostatnie elementy powinny zostać ujęte także w kosztorysie, uwzględniającym metraż mieszkania, umiejscowienie budynku lub zakres planowanych prac. 

Efekt końcowy - sprawdzanie dotychczasowych realizacji

Aby zyskać pewność, że grupa fachowców jest rzetelna i terminowa, warto przekonać się, jak wyglądały ich dotychczasowe realizacje. W niektórych firmach istnieje możliwość oglądnięcia rezultatów „na żywo”, po wcześniejszym umówieniu się z jej przedstawicielem. Jeśli usługodawca nie oferuje takiej możliwości, możemy sprawdzić portfolio, dostępne zazwyczaj na stronie internetowej danej firmy. Inny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę to udokumentowane doświadczenie ekipy i posiadane przez nią certyfikaty z poszczególnych dziedzin. Na koniec wspomnijmy, że warto pamiętać o sygnałach ostrzegawczych, które już od pierwszej minuty powinny zapalić w naszej głowie „czerwoną lampkę”. Dobra firma remontowa nigdy nie dokona wyceny bez wcześniejszego zobaczenia mieszkania i wstępnego zaplanowania prac. Nie usłyszymy też niejasnych obietnic dotyczących bardzo szybkiego terminu lub niezwykle niskiej ceny. 

 


Wróć do bloga